Nezdrav način življenja
Slaba prehrana s premajhno količino zaužitih vlaknin, polnozrnatih žit in stročnic, premajhen vnos tekočine v telo, preveč sladkorja v prehrani – vse to lahko povečuje tveganje za pojav hemoroidov.
Prekomerno sedenje
Pomembno je tudi gibanje, zato v izogib nastanku hemoroidalne bolezni telovadite vsaj 20 minut dnevno, delajte vaje za mišico zapiralko (večkrat jo stiskajte in sproščajte, kar pomaga utrjevati tkivo) in se izogibajte dolgotrajnemu sedenju. Tudi slednje povečuje nastanek hemoroidalne bolezni, saj gre v tem primeru za pogost in dlje časa trajajoč pritisk na anus.
Uživajmo hrano, ki je bogata z vlakninami (sadje, zelenjava, suho sadje, stročnice, otrobi, neoluščena žita, laneno seme). Popijmo vsaj 2-3 litre tekočine na dan (8 kozarcev).
Nosečnost in obdobje po porodu
Zaradi dodatnega pritiska v prepletu žil v zadnjiku, je v času nosečnosti povečana možnost nastanka hemoroidov. Nosečnice in porodnice morajo zato še posebej skrbeti za zdravo prehrano, primerno količino vnosa vode v telo ter za dovolj gibanja. Zaradi povečanega pritiska na anus so hemoroidi pogostejši pri ljudeh s prekomerno telesno težo.
50 % nosečnic ima hemoroide ali težave povezane z njimi.
Težave pa se lahko pojavijo tudi po nosečnosti.
Naprezanje pri odvajanju blata
Najpogostejši vzrok za nastanek hemoroidov je naprezanje pri odvajanju blata, do katerega pride zaradi zaprtja. Pogosto nastanejo zaradi zadrževanja blata oziroma predolgega odlašanja z veliko potrebo, pa tudi zaradi driske in dolgotrajnega sedenja na straniščni školjki.
Hemoroidi pri starejših
Tveganje se povečuje tudi s starostjo. Tkivo, ki zadržuje hemoroide na svojem mestu, z leti postane tanjše in šibkejše, kar je lahko vzrok za hemoroidalno bolezen.
Pazite na redno in lahko odvajanje. Z odvajanjem ne zavlačujte, ker to lahko povzroči zaprtje.